30 HODIN V PRÁCI TÝDNĚ

20.09.2018

Nejnovější studie pracovního výkonu prokázaly úžasnou věc. Vlastně hned dvě. Jestli je člověk v práci přibližně o osm hodin týdně méně, pracuje více. Kromě toho zkrácení pracovní doby zlepšuje vztah k práci a tím celkovou spokojenost ze života. Jak je to možné a co s tím (z)můžeme my, obyčejní lidé?

Sám si již jako mladý chlapec pamatuji na své první brigády. Také nemohu zapomenout na kus pracovní doby, který byl věnován čemukoli jinému než zadané práci. Kdybych byl v práci méně, má energie by tolik nekolísala a výrazně by ubylo času, který bych promrhal.

Vyplývá z toho jediné. Osm a půl hodiny denně v práci (včetně pauzy) nebo déle je zbytečných. Spoustu času promrháme. Stačí šest, není třeba ani o minutu víc. Zjistili to rozsáhlé a opakované studie pracovního výkonu. Jestliže jste tam o dvě hodiny méně, odpracujete toho stejně nebo dokonce víc.

Jestli tomu nemůžete uvěřit, nedivím se vám. Odjakživa jsme přece slýchávali, že víc času znamená víc práce. Mnohdy to samozřejmě platí. Jste-li OSVČ, platí to. Jste-li podnikatel, platí to. Jste-li rybář, platí to. Ale nikdy to nebude platit ve vašem zaměstnání. Pokud patříte mezi téměř 90 procent lidí, kteří se primárně živí jako zaměstnanci, pro vás jiná pravidla než ta tradovaná od 19. století.

Méně času v zaměstnání přináší několik pozitiv. Zaprvé, promrháte méně času, po který se nepracuje. Zadruhé, jste z přehnaně dlouhé pracovní doby méně unaveni a pracovní úkony odvedete rychleji (za kratší čas zvládnete více). Zatřetí, mimo pracovní dobu máte více prostoru pro rodinu, přátelé a osobní koníčky. Tím pádem jste v životě spokojenější a naplněnější. A cokoli, čemu následně čelíte, zvládnete hravěji.

Zní to jako pohádka, ale vědecká fakta hovoří jasně. V tomto případě jsou dokonce v rozporu s naší intuicí. Méně zde znamená více. V některých zemích, zejména v severní Evropě, se podle toho začali zaměstnavatelé už i chovat. Dávají svým zaměstnancům na výběr: chcete kratší pracovní dobu nebo jeden den volna navíc? Žádná utopie, čistá realita.


Jestli se obáváte, že se zkrácenou pracovní dobou klesne také mzda, mýlíte se. Platy zůstanou stejné. Obávám se však, že u nás se to jen tak nezmění. Že tuto dobrou věc budeme zavádět pomalu, jestli vůbec. Jako ostatně vše, co je opravdu dobré. Jsme totiž zvláštní stát. "Dobré" věci nám nejdou. Jsme známí negativisté.