65 DNÍ

18.07.2018

Letošní letní prázdniny jsou nejdelší, jaké mohou být. Trvají přes devět týdnů. Jsou tak velkorysé, že si nelze představit delší období odpočinku. Otázkou zůstává, zda je musíme využít pouze k regeneraci sil. Otázkou zůstává, jestli dětem prázdniny nemohou dát víc než jen delší spaní.

Týden u babičky, týden na táboře, dva týdny na dovolené. K tomu pár víkendů na chatě. Takhle nějak popisují rodiče letní harmonogram dětí. Takhle nějak dětem říkají, co je čeká v srpnu a červenci. Byla by škoda je o něco takového ochudit. Ale ještě větší škoda je, že rodiče dětem nezřídka opomenou dát to nejdůležitější: "původní" poselství letních prázdnin.

Poselství je spousta. Výše zmíněný odpočinek od studia. Zážitky z dovolené a z tábora. Někdo k nim s nadsázkou řadí i delší spaní. Tím hlavním a původním poselstvím je ale jen jediná věc. Prohloubení kladného vztahu k sobě, s rodinou a k přírodě. Prohloubení dovedností, jež kultivují charakter.

Dle Jana Amose Komenského by totéž měla zvládnout škola. Ale nezvládá. Je to škoda, protože jde o hlavní důvod, proč vzniká rostoucí počet alternativních škol. Škol, které se od těch většinových liší. A staví na tom svůj byznys a podnikatelský záměr.

O tom ale jindy. Takové velké téma by byla škoda odbýt jen pár holými větami pod rouškou prázdnin. Letní prázdniny tu tradičně byly od toho, aby si děti osvojily určité charakterové vlastnosti. Zní to vzhledem k moderní době zvláštně, ale mezinárodní testy osobnosti se čím dál více zaměřují na měření vlastností, jako jsou vztah k přírodě, schopnost spolupráce nebo nezištnost v mezilidských vztazích.

Jakoby se vědci z celého světa snažili uchovat v lidech vše, co původně pomáhalo přežít. Jakoby hlavním cílem psychologie v 21. století bylo uchovat lidský rod. Moderní technologie umožňují v jeden moment komunikovat se stovkami až tisíci lidí. Ale v něčem nás omezují. Brání nám mít jednoho pravého přítele. Člověka, s kterým lze mluvit z očí do očí. Člověka, na kterého se spolehneme. Ve všem. Tak nějak vypadá "původní" přátelství.

Všech těch věcí, které původně byly běžné, je čím dál míň. Slovo původní dokáže kde koho namíchnout, protože zní zpátečnicky. Ale někdy je dobré udělat pár kroků zpět. Někdy je úžasné jít s desetiletým synem či dcerou do lesa a společně sbírat maliny. Učit se vzájemné spolupráci a přitom si o ledasčem popovídat. Učit se naslouchat přírodě a nezištně pomáhat. 65 dní.