ČAS DIKTÁTŮ

15.08.2018

Dříve tomu bylo tak, že rodič až příliš rozhodoval za dítě. Bez nadsázky tomuto období říkám doba diktátů. Ta už skončila a moderna přinesla obrat. Spočívá v tom, že za rodiče dnes až příliš rozhoduje dítě. Spočívá v tom, že v čele rodiny stojí ten nejmenší.

Zpočátku měl dnešní moderní přístup spoustu příznivců."Dítě je čisté a nevinné. Zaslouží si mít vše, co jsme my jako malí neměli.", slýchával jsem. S první větou souhlasím, s druhou nikoli. A naštěstí nejsem jediným. Naštěstí roste počet odpůrců tohoto tvrzení. A to nejen z řad generace, která svoji výchovu stavěla na diktátu. Přidávají se i mladí.

Pevnost a síla ve výchově nemá nic společného se sílou fyzickou. Jde spíše o vnitřní jistotu, kterou nepokoří rozverný chtíč, hysterický křik ani povrchní pláč. Jde o vnitřní jistotu rodiče, že slovo NE je pro život stejně důležité jako slovo ANO. Pokud dítě pochopí význam tohoto slova doma, pochopí ho i všude jinde.

Smíří se, že mohou rozhodovat i jiní. Že je to tak někdy správně. Že druzí nás mohou ledasčemu naučit a je dobré je někdy poslechnout. Dítě tak nebude muset čelit vlastnímu vzteku a bude mít snadnější život. Dítě tak namísto ztráty sil s vnitřním konfliktem bude lépe čelit konfliktům vnějším. Bude ochotněji jednat s lidmi a nalézat kompromisy. Bude psychicky odolnější.

Děti jsou nesmírně prozíravé a na každém rodiči poznají jeho slabosti. Poznají, jestli je nerozhodný. Poznají, jestli je labilní. Také poznají, jestli je povrchní a chová se diametrálně jinak doma a ve společnosti. Je-li rodič nevyzrálý, pozná to díky vlastnímu dítěti. Jak?

A. Dítě křičí, pláče nebo se vzteká navzdory opakovanému zákazu rodiče. Poznalo jeho slabinu a prozíravě zjistilo, že rodič nakonec ustoupí.

B. Spokojenost a odpočinek rodiče je druhořadý, prioritou dospělého je dítě, které se nevzteká, a ani zrovna nepláče.

C. V čele výchovného rozhodnutí rodiče je obava z toho, aby nezklamal nebo nerozesmutnil dítě. V čele výchovného rozhodnutí rodiče je obava z toho, aby nebyl druhý rodič (obzvláště, pokud je rodina rozvedena nebo je v rozvodovém řízení) oblíbenější.

V mnohých rodinách stojí dnes dítě uprostřed rodiny na trůně.
Ostatní kolem tančí a slouží.
Dělají a snaží se dělat přesně to, co si malý diktátor usmyslí.
Snaží se přizpůsobit svůj denní rytmus rozmarným přáním malého vladaře.
Dnešní doba je dobou diktátů, které dospělým diktuje dítě.