ČEKACÍ DOBA?? CHCE TO ZMĚNU!

16.10.2018


Sobota ráno, sobota odpoledne, pátek večer. I tak může vypadat provozní doba psychologické ordinace. A jestli se ptáte kde, odpověď je přímo za rohem. Téměř v centru Třebíče. Že se takhle běžně nemá (a ani nedá) ordinovat, jsem se dříve domníval také. Naštěstí jsem to brzy přehodnotil.

Pro většinu lidí je terapie stále méně dostupnou službou. Čeká se tři až čtyři měsíce. Bohužel, taková je běžná praxe. A jestli to mohu otevřeně hodnotit, je nedostatečná a smutná. Je více zaměřená na práci pro pojišťovny, méně na léčbu a pomoc pro lidi.

Lidé potřebují odbornou, ale i rychlou pomoc. Přišli na to zubaři. Přišli na to běžní somatičtí lékaři. Přišli na to lékárníci. Vůbec netvrdím, že jsou vždy vynikající, ale umějí reagovat pohotově (mají totiž pohotovostní služby). Jenže my, psychologové a psychoterapeuti, si dáváme na čas. Stát terapeuty nepodporuje (a v dohledné době ani nepodpoří. Český stát často ani není schopen vychovat kvalitní psychology. Proto jsem přesvědčen, že nepomáhá-li veřejný systém, mají pomoct jednotlivci. Jsem přesvědčen, že by toho terapeuti mohli lidem přinést mnohem víc. Čekací doba se musí zkrátit a přístup k lidem změnit.

Psychika je totiž daleko komplikovanější "orgán" než hmatatelná tkáň. Zlomené srdce nebo akutní deprese bolí víc než zlomená ruka. Proto vznikla unikátní možnost navštívit psychologickou poradnu a ordinaci, kde se dlouze nečeká. Ordinaci, kde se nepracuje pro pojišťovnu, ale pro lidi. Lidé už nemusí čekat měsíce, terapie je daleko dostupnější. Jak už to tak bývá, terapie je i mnohem kvalitnější než u psychologů "na pojišťovnu" (to ale musí posoudit jiní).

Být terapeutem, který není "zaměstnancem" pojišťovny, je povznášející a krásné. Dodá to daleko lepší pocit spojený se vstřícností k lidem. Dodá to toliko potřebnou chuť a energii do každodenní práce. Doktor přestává nést odpovědnost za vyplněné papíry. Jeho pravým posláním je odborná pomoc a těžištěm pozornosti pacient, jenž je vnímán jako rovnocenný partner.

Rád vás přijmu co nejdříve. Rád vám pomohu s "orgánem", který vám občas způsobí komplikace. Ze všeho nejraději mám rád momenty, kdy se lidé mění. Když se léčí a rozvíjejí svoji osobnost. Momenty, kdy se jim proměňuje život, a jsou šťastnější. Proto miluji profesi terapeuta.